Nehtová kosmetika

Péče o nehty rukou nebo nohou je stejně stará jako lidská marnivost a touha po krásnějším vzhledu. Zpočátku však zdaleka nesouvisela jen s pěstěným zevnějškem, ačkoli byla po dlouhou dobu výsadou a známkou lepší společnosti. Nehtová kosmetika, v jakkoli primitivní podobě, se vždy vázala na určitou kulturu, její zvyky a obyčeje. V některých kulturách sehrávala dokonce i sociální funkci, kdy se použitím různých materiálů a barev rozlišovalo sociální postavení jedinců, přičemž pohlaví nehrálo žádnou roli.

K úpravě nehtů a okolní kůže se nejčastěji používalo přírodních materiálů, a to zejména lávových kamenů, které dnes známe jako pemzu, či dodnes používané henny a jiných organických barviv.

Nehtová kosmetika jako taková se zrodila ve Francii v 18. století a postupně se dále rozšiřovala a zdokonalovala. Na začátku šlo jen o odstranění záděrů a velice jednoduchou péči o ruce a nehty. Poté přišly na řadu průmyslově vyráběné barevné laky, které slouží ženám již takřka devadesát let. Od 50. let minulého století se manikúra i pedikúra stala přirozenou součástí módního průmyslu a společně s tím i snem každé ženy. Ne každé je však dopřáno mít zdravé pevné nehty, jež dorůstají požadované délky a tvaru. Manikúra se tak začala soustředit na modeláž nehtů a nehtová kosmetika jako nové odvětví módy začala nabírat na obrátkách. Po prvních pokusech o prodloužení nehtů pomocí různých pevných materiálů či pravých nehtů přišel na řadu akryl. Umělé nehty se staly ve své době velmi oblíbenými a žádoucími, avšak jejich aplikace a nošení nesly velké nedostatky. Vývoj nových technologií se však nezastavil a došlo k objevu gelů jako alternativy pro zapáchající akryl a neflexibilní materiál.

Dnes je péče o nehty rukou a nohou neodmyslitelnou součástí života, neboť je známkou naší kultivovanosti. Pokud chceme dobře působit na ostatní je pěstěný vzhled především rukou, jež jsou často nástrojem komunikace, naprosto nezbytný. Náročnější požadavky klientek jsou uspokojeny velkou škálou barev a nejrůznějších materiálů, které jsou využívány jednotlivými typy manikúr, pedikúr a systémů pro modeláž a design nehtů.